23:38 Мовна вікторина "Подорож океаном рідної мови" | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мета:повторити і закріпити знання студентів із лексикології, фразеології, морфології, усної народної творчості, збагачувати словниковий запас студентів; розвивати логічне та образне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, кмітливість; виховувати культуру мовлення студентів, любов до української мови, повагу до народної мудрості, почуття колективізму, згуртованості, відповідальності за спільну справу, пробудити у студентів почуття національної свідомості. Форма проведення виховного заходу: вікторина. Обладнання: комп’ютер, скринька з прислів’ями, конверти із завданнями, вислови про мову; музичний супровід. Хід заняття: Багата і барвиста мова українського народу. Мова - то краса нашого життя, - наше майбутнє. Рідне слово – це невмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, свою родину, свій народ. Сьогоднішній захід ми присвячуємо рідній українській мові. Саме тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо. Адже, однією із найчисленніших мов слов'янського походження є саме українська мова, мова України, українського народу, наша рідна мова! Сьогодні ми працюватимемо із мовними перлами, які виражені різними жанрами усної народної творчості, що започаткували дуже давно наші предки. Саме в усній народній творчості відображений їхній світогляд, їх вірування та культура. І ми, як гідні нащадки, повинні зберігати, примножувати і передавати ці духовні багатств Наша зустріч буде проходити у формі мовної вікторини. У змаганні братимуть участь 3 команди. Команди мають обрати собі назву і капітанів команд. Отже, перевіримо ваші знання української мови та української усної народної творчості загалом. І тур. «Народ скаже, як зав’яже» Один із визначних скарбів усної народної творчості є прислів’я та приказки, в яких зосереджена народна мудрість. Протягом І туру кожній команді по черзі будуть запропоновані частини прислів’їв, які необхідно продовжити; якщо одна команда не дає відповіді, то це право переходить до команди суперника. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Отож, вперед. 1.Праця годує …(а лінь марнує). 2.Хто не робить…(той не їсть). 3.Куй залізо…(поки гаряче). 4.Що посієш…(те й пожнеш). 5.Зробив діло…(гуляй сміло). 6.Не вір словам…(а вір ділам). 7.Лінивий двічі робить, а скупий…(двічі платить). 8.Життя прожити - …(не поле перейти). 9.Вовків боятися…(в ліс не ходити). 10.Дарованому коневі…(в зуби не заглядають). 11.Або пан…(або пропав). 12.Вік живи…(вік учись). 13.Під лежачий камінь…(вода не тече). 14.Сім раз відмір…(раз відріж). 15.Краще синиця в руках…(ніж журавель у небі). 16.На чужому горі…(щастя не збудуєш). 17.Не одежа красить людину…(а добрі діла). 19.Слово – не горобець…(вилетить – не впіймаєш). 20.З ким поведешся…(того й наберешся). 21.Хочеш їсти калачі…(не сиди на печі). 22. Говори мало, слухай багато, а… (думай ще більше). 23. Умій вчасно сказати і вчасно… (змовчати). 24.Шабля ранить голову, а слово -… (душу). 25. Від теплого слова і… (крига розтане). 26. Більше діла - … (менше слів). 27.Дурний язик голові не …(приятель). 28. Хто людей питає, той …(розум має). 29. Без верби і калини …(нема України). 30.Книга вчить, як …(на світі жить) Отже, закінчився перший конкурс. Можна, ставити вже перші бали. Журі просимо оголосити бали для кожної з команд. ІІ тур. «Знавці приказок та прислів'їв». Наші предки передавали з уст в уста, з покоління в покоління усю життєву мудрість українського народу. Тож метою нашого наступного конкурсу є пригадати, які ви знаєте прислів’я та приказки з усім нам відомими і вживаними словами. Отож прошу по одному з представників команд до мене підійти і вибрати відповідні компоненти (стрічки із скриньки): голова, праця, людина, друг, лінощі, розум (капітани повертаються до команд). На обмірковування всім командам дається 3 хвилини (діти виконують). За кожну правильну відповідь нараховується 2 бали. Першою відповідає команда - переможець попереднього туру. А поки наші команди виконують поставлене перед ними завдання ми пропонуємо вашій увазі поезію, в якій слова починаються з однієї літери : ЗИМАЗимонька завила, зразу загула, Орієнтовні відповіді: Голова – за дурною головою і ногам нема покою; одна голова добре, а дві краще; лису голову кожен голити годен; дві голови не влізуть в одну шапку. Людина – знайся з людиною, щоб бути людиною; чим краще знаєш людину, тим більше любиш її, а чим більше любиш, тим ліпше знаєш. Праця – хто не працює, той не їсть; без роботи день роком стає; людська (робота) праця – не дурниця, розкидати не годиться. Лінощі – хто нічого не робить, той ніколи не має часу; ледарювання – (неробство) дому руйнування; для нероб завжди свято; ледачий змолоду – нещасний на старість. Розум - вдача гаряча, а розум миші з’їли, гарна птиця пером, а чоловік розумом Друг – дружба та братство – дорожче багатство; зустрів друга нового, не (дружба) забудь і старого; не май сто рублів, а одного друга; хто друга справжнього зустрів, той на великий скарб набрів. Отже, командам по черзі надається слово. Шановне журі, просимо підрахувати набрані командами бали за другий тур вікторини. А поки, звучить музична пауза. ІІІ тур нашої вікторини - «Знавці фразеологізмів». Командам пропонується 20 фразеологізмів, які необхідно співставити, знайшовши пару-синонім. Команді, яка найшвидше і правильно впорається з завданнями нараховується 5 балів.
Відповіді:
А зараз, просимо журі підрахувати бали за ІІІ-й етап конкурсу. ІV тур нашої вікторини - «Мовне асорті». Кожній команді і кожному її учаснику будуть запропоновані питання, на які необхідно дати відповідь. Якщо одна команда не дає відповіді, то це питання не зараховується. Вигукувати та підказувати забороняється, навіть у межах однієї команди, гравець має відповідати самостійно. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Питання : 1. Скільки букв в українському алфавіті? (33) 2. Назвіть останній відмінок української мови. (Клична форма) 3. Який знак в українській мові не є розділовим? (Дефіс, апостроф) 4. Скільки голосних в українській мові? (6) 5. Поставте займенник «себе» в Н.в. (Немає Н.в.) 6. Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин? (Вигук) 7. Скільки звуків у слові «кущ»?(4) 8. Яка буква в українській мові не має відповідного звуку? (Ь) 9. Рід іменника «сирота».(Спільний) 10. Головні члени речення. (Підмет і присудок) 11. Поставте у кличний відмінок слово «юнак» (Юначе!) 12. Яка частина мови вказує на предмет, але не називає його? (Займенник) 13. Чуже мовлення, передане дослівно. (Пряма мова) 14. Дослівно наведений уривок з якогось тексту. (Цитата) 15. Другорядний член речення, що відповідає на питання непрямих відмінків. (Додаток) 16. Назвіть знак, що позначає роздільну вимову. (Апостроф) 17. Що вивчає розділ про мову «Морфологія»? (Частини мови) 18. Розділ науки, який вивчає звуки. (Фонетика) 19. Поставте дієслово «вигукувати» у наказовий спосіб. (Вигукуй) 20. Поставте іменник «мати» у М.в. (на матері) 21. Назвіть слова з префіксом -прі. (Прізвисько, прірва, прізвище) 22. Скільки звуків у слові «ходжу»? (4) 23. Частина слова без закінчення. (Основа слова) 24. Державна мова України?( українська) 25. Як називаються літери, що записані у певному порядку? (алфавіт) 26. Український народний танець? (гопак). 27. Назва якої країни вміщує 2 займенники по краях, а в середині назва маленької конячки? (Японія). 28. Суть Ємського указу? (Заборона розмовляти українською, писати і друкувати твори цією мовою) 30. Слова, що мають багато значень? ( багатозначні) 31. Слова, що мають спільний корінь? ( спільнокореневі) 32. Словник, з якого дізнаємося значення слова? (тлумачний) 33. Який знак ставиться в кінці розповідного речення? ( крапка) 34. Частина слова перед коренем? (префікс) 35. Розмова двох осіб? (діалог) 36. Народнообрядова пісня, в якій оспівується пробудження природи, кохання, надії на врожай (веснянка) 37. Прикраси з перлів, коралів, які носять жінки на шиї (намисто) 38. Старовинна обрядова новорічна пісня, що виконується 31 грудня та 1 січня за старим стилем (щедрівка) 39. Квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким зазвичай прикрашають голову дівчата (вінок) 40. Спосіб числення днів у році, а також таблиця з переліком усіх днів року (календар) 41. Страва з варених крупів (каша) 42. Дерево або кущ з гнучким гіллям, продовгуватими вузькими листками і зібраними в сережки квітками (верба) 43. Крупа з проса (пшоно) 44. Найбільша одиниця мови (текст). 45. Частина мови, яка називає ознаку (прикметник). 46. Знак у кінці питального речення (?). 47. Слова з протилежним значенням (антоніми). 48. Перша буква у власній назві (велика). 49. Скільки -н- у слові незрівнянний (чотири). 50. Символ українців, що оберігає (оберіг). 51. Префікс у слові прекрасний (пре-). 52. Займенник з однієї букви (Я). 53. Остання буква у слові шістдесят (т). 54. Розділ науки про правопис (орфографія). 55. Частина мови слова «зошит» (іменник). 56. Власний життєпис (автобіографія). 57. Стиль підручника (науковий). 58. Помилка в правописі (орфограма). 59. Що стоїть перед коренем (префікс). 60. Слова, близькі за значенням (синоніми). 61. Остання літера алфавіту (я).
62. Числівник сорок в місцевому відмінку? (сорока) 63. Скільки складів у слові грамотний? Назвіть їх. (3, гра-мот-ний) 64. Який розділ науки про мову вивчає стійкі сполучення слів? (фразеологія) 65. Якою частиною мови виступає слово хворий у реченні: Хворий чоловік попросив принести щось попоїсти. (прикметник) 66. Що означає фразеологізм крутити носом? (вередувати) 67. Чи відбувається спрощення у слові кістлявий? (ні) 68. Скільки букв т пишемо у слові брутто? (2) 69. За яким правилом ставимо апостроф у слові подвір’я? (після р перед я в кінці складу) 70. Скільки глухих звуків у слові копито? (3, [к], [п], [т]) 71. До якої відміни належить іменник мати? (до третьої) 72. Якого часу дієслово працюю? (теперішнього) 73. Скільки в українській мові звуків? (38) 74. Що означає фразеологізм пустити півня? (підпалити) 75. Який дзвінкий звук відповідає глухому [с]? ([з]) 76. Який корінь у слові жовтуватий ? (жовт) 77. Якого часу дієслово йтиму? (майбутнього) 78. Розмальоване яйце (писанка) 79. Словниковий склад мови (лексика) 80. Влучний вираз (фразеологізм) А зараз, просимо журі підрахувати бали за ІV етап конкурсу. Поки журі підрахує бали вашій увазі пропонується читання поезії В. Баранова «Українці мої». Я запитую в себе, питаю у вас, у людей, Я питаю в книжок, роззираюсь на кожній сторінці, Де той рік, де той місяць, той проклятий тиждень і день, Коли ми перестали гордитись, що ми українці? І що є в нас душа, повна власних чеснот і щедрот, Іщо є у нас дума, яка ще од Байди нам в'ється, І що ми на Вкраїні таки український народ, А не просто юрба, що у звітах населенням зветься. І що хміль наш у пісні, а не в барилах вина, І що щедрість у серці, не в магазинних вітринах, І що є у нас мова, і що українська вона, Без якої наш край - територія, а не Вкраїна. Я до себе кажу і до кожного з вас говорю, Говорімо усі, хоч ми добре навчились мовчати. Запитаймо у себе: відколи, з якої пори Почали українці себе у собі забувати? Можна жити «хохлом», і не згіркне від того хлібина. Тільки хто ж колись небо прихилить до ваших могил, Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна?! Українці мої, дай вам, Боже, і щастя, і сил! Отже, просимо журі оголосити бали за ІV конкурс. V тур нашої вікторини – це «Скажи без затримки». Назвіть антоніми до запропонованих слів, а потім і синоніми. У разі затримки - відповідає команда-суперниця. Перемагає та команда, у якій буде найбільше правильних відповідей. Кожне слово оцінюється в 1 бал. Отож, розпочнемо з антонімів. Слова (антоніми): Сміятися (плакати), активний (пасивний), корисний (шкідливий), хворіти (видужувати), захід (схід), ганьба (слава), минуле (сучасне), згадати (забути), працьовитий (лінивий). Прокинутися (заснути), вітатися (прощатися), хвалити –(лаяти), щедрість – (скупість), помилково – (істинно), оптиміст - (песиміст), мирний – (агресивний), зачин - (кінцівка), бадьорість – (втома). А тепер попрацюємо із синонімами. Учасникам із кожної команди необхідно дібрати якомога більше синонімів до запропонованих слів.Перемагає та команда, яка зможе підібрати найбільше синонімів і, відповідно, якомога краще впоратися із завданням. Кожне слово-синонім оцінюється в 1 бал. Слова (синоніми): Згода – (мир, лад, гаразд, добре); ґречний –(ввічливий, тактовний, чемний, делікатний, люб'язний, шанобливий); сильний – (могутній, колосальний); розуміти – (тямити, збагнути, осмислювати); йти – (летіти, шкандибати, плентатись, дріботіти, волочитись); величний –(гігантський, колосальний); оборона – (захист, боротьба); атака – (наступ, напад); вдача – (характер, натура); земля – (грунт, планета). Слова (синоніми): Криниця – (колодязь, журавель); неволя – (полон, рабство); тиша – (спокій, затишшя); навкруги – (навколо, довкола); невідомий – (незнайомий, незнаний); занедбаний – (занехаяний, запущений); високоповажний – (високошановний, шановний, вельмишановний); бити – (дубасити, духопелити, товкти, лупцювати); багато – (сила-силенна, безліч, тьма). VI тур нашої вікторини - «Словникар». Капітани обох команд запрошуються до мене. Вам буде запропоноване одне велике слово, з його літер ви повинні за 3 хвилини скласти якомога більше інших слів. І так, капітани, зосередьтесь, вам дістається слово «милозвучність». Час пішов! Орієнтовні відповіді: Мило, ніс, сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, ніч, мови, воли тощо.
Отже, журі просимо оголосити бали для кожної з команд за V тур вікторини.
VІІ тур нашої вікторини – це «Всезнайко». Тому зараз, шановні гравці, здійснимо подорож деякими містами України і ваше завдання, команди: сказати, хто вас там зустріне. Наприклад, у Харкові – харків’янин. Команди будуть відповідати по черзі. За кожну правильну відповідь команда може отримати по 1 балу. У Києві – (киянин), Донбасі – (донбасівець), на Поділлі – (подолянин), у Львові – (львів'янин), в Одесі – (одесит), Сумах – (сумчанин), Чернівцях –(чернівчанин), Черкасах – (черкасець), Чернігові – (чернігівець), в Польщі – (поляк), уТернополі – (тернопольчанин), Каневі – (канівчанин), у Кривому Розі – (криворіжець), у Миколаєві – (миколаєвець), в Ірпені – (ірпінець), у Бердичеві – (бердичівець). Шановне журі, просимо підрахувати бали за VII конкурс. Кажуть пісня - то душа українського народу. Тож зараз, поки журі буде підраховувати бали, звучить музична пауза. Наше свято – це поетична передмова до досконалого вивчення рідної мови. Вивчати її, удосконалювати свої знання, збагачувати словниковий запас під час читання і спілкування, досконало володіти нею – обов’язок кожного справжнього українця. Отже, шановне журі просимо оголосити результати вікторини! Сьогодні, ми зайвий раз переконалися у тому, що українська мова – це безмежний океан. Вона мелодійна, як пісня солов’я, прекрасна і барвиста, наче дощова веселка. Не можна ходити по рідній землі, не дивуючись виплеканою у віках рідною мовою. Дякуємо за увагу. До нових зустрічей! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Всього коментарів: 0 | |